Generatory ozonu - palac-sypniewo

Pałac Sypniewo - nasz ślub
Jesteśmy razem
Przejdź do treści

Menu główne:

Generatory ozonu

Do czego służą generatory ozonu?
Na rynku pojawiły się generatory ozonu. Co to za urządzenia? Do czego służą? Czy warto je kupić?

Co to jest ozon?

Ozon o symbolu O3 jest bardzo reaktywnym gazem o bladoniebieskiej barwie i specyficznym zapachu. Jest alotropową odmianą tlenu. Najłatwiej wykryjemy go w powietrzu, kiedy wybierzemy się na spacer po przejściu burzy. Powietrze jest wtedy bardzo świeże. Aby ozon powstał w atmosferze musi dojść do rozszczepienia trwałej postaci tlenu pod wpływem wyładowań elektrycznych lub promieniowania nadfioletowego. Ozon jest substancją, która wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Może zlikwidować grzyby i pleśnie, alergeny.
Do czego służą generatory ozonu?

Właściwości ozonu postanowiono wykorzystać do usuwania bakterii, wirusów, nieprzyjemnych zapachów, sterylizowania żywności budując urządzenia zwane generatorami ozonu lub w skrócie ozonatorami. Urządzenia te są powszechnie dzisiaj stosowane w wielu dziedzinach naszego życia. Korzysta z nich przemysł motoryzacyjny, spożywczy, różne gałęzie medycyny. Generatory ozonu coraz częściej pojawiają się także w naszych domach i biurach. Generatory ozonu przeznaczone do użytku domowego to bardzo niewielkie urządzenia, które mimo to pracują bardzo wydajnie. W ciągu jednej godziny pracy są w stanie usunąć od 400 do nawet 600 miligramów zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Wśród modeli ozonatorów znajdują się i takie, które jednocześnie mogą pełnić funkcję generatora ozonu i jonizatora. To modele, które są szczególnie zalecane osobom, które bardzo dużo czasu spędzają pracując przy komputerach stacjonarnych. Inną kategorią ozonatorów są ozonatory, które służą do odgrzybiania klimatyzacji w naszych autach. Dzięki nim samodzielnie odgrzybimy klimatyzację i pozbędziemy się z auta nieprzyjemnych zapachów.

Czy ozon jest niebezpieczny?

Nadmierna ilość ozonu może być szkodliwa. Ale generatory ozonu produkują go w niewielkiej ilości, która w żaden sposób nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia. Przed ozonowaniem powinnyśmy jednak zabezpieczyć lub usunąć z ozonowanego pomieszczenia kwiaty. W ozonowanym pomieszczeniu nie powinni także przebywać nasi czworonożni pupile.

Jaki generator ozonu wybrać do użytku domowego?

Jakie urządzenie wybierzemy zależy przede wszystkim od tego, jak dużą kwotę chcemy przeznaczyć na zakup generatora ozonu. Najtańsze ozonatory, ale jednocześnie mniej wydajne, można kupić już za niewielki pieniądze. Na zakup generatora o wydajności około 400 mg/h wydamy od stu do dwustu złotych. Jeśli jednak chcemy zakupić bardziej wydajny generator, musimy się liczyć z koniecznością wydania nawet kilku tysięcy złotych. Tego typu urządzenia rzadko jednak stosowane są we wnętrzach mieszkalnych.

Zastosowanie generatora ozonu

Domowe generatory ozonu można wykorzystać na kilka sposobów. Dzięki nim pozbędziemy się nie tylko przykrych zapachów, grzybów i pleśni. Już dawno dostrzeżono, że ozon ma właściwości lecznicze. Dzięki generatorowi ozonu możemy sobie przygotować lecznicze kąpiele ozonowe, które poprawią odporność naszego organizmu, czy pomogą w leczeniu chorób skóry.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego